Spotkanie poświęcone rotmistrzowi Pileckiemu

dodano: 2017-04-19 15:13 | aktualizacja: 2017-04-19 15:18
autor: JS | źródło: Biblioteka Powiatowa w Bochni

Powiatowa_biblioteka_Bochnia_360px.jpg Czytelników zainteresowanych historią Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie, podczas którego dr Wojciech Frazik przybliży sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego, 25 kwietnia 2017 r. o  godz. 18:00, sala klubu Biblioteki.

mkidn_biblioteka_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Spotkaniem poświęconym Rotmistrzowi Biblioteka rozpoczyna realizację projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Witold Pilecki herbu Leliwa był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Działał pod pseudonimami: „Witold” i „Druh”, nazwiskami konspiracyjnymi: „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński” i kryptonimem T-IV.

Urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 r. w Warszawie. Warto pamiętać, że W. Pilecki po ucieczce z Auschwitz  w 1943 r. ukrywał się m.in w Bochni u państwa Oborów przy ulicy Sądeckiej, dociera również do Nowego Wiśnicza, gdzie poznaje prawdziwego Tomasza Serafińskiego i za którego pośrednictwem przedstawia w dowództwie Okręgu Krakowskiego AK szczegółowy raport o zbrodniach popełnionych w Auschwitz. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

O życiu i niezwykłej działalności W. Pileckiego opowie dr Wojciech Frazik - polski historyk, bibliograf, działacz opozycji niepodległościowej w PRL-u. W latach 1991-2000 był asystentem w Instytucie Historii PAN, od 2000 roku jest pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. Jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u. 

Wykładowi towarzyszyć będą dwie wystawy: książkowa „Odnalezieni bohaterowie – żołnierze niezłomni” w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz planszowa w sali klubu Biblioteki pt. „Niezłomni wyklęci”. Wykład i wystawy to część projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” przygotowanego przez bibliotekarki: E. Kostańską i  A. Stolarczyk. 

Wszystkich zainteresowanych Biblioteka zaprasza do sali klubu 25 kwietnia 2017 r. o  godz. 18:00, ul. Mickiewicza 5. Wstęp wolny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388M Matrix do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI typu Matrix. Urządzenie przesyła sygnał HDTV np....

839 zł Więcej...

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...