Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na corocznym spotkaniu w Brukseli AEPOC, zdefiniował plany na rok 2004. Organizacja skupi się na adaptacji i wymuszeniu wprowadzenia dalszych przepisów prawnych dla zwalczania elektronicznego piractwa oraz ich stosowania, zwłaszcza przez nowych członków Unii Europejskiej, w tym także Polskę.
AEPOC też dostarczy wykwalifikowanego podejścia do raportu w sprawie Conditional Directive Access, aktualnie przygotowanego przez Komisję Europejską. Dodatkowym punktem na którym skupi się AEPOC w 2004 roku będzie piractwo pojawiające się na poziomie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz płatnych usługach IP.
Rozszerzenie Unii Europejskiej o kolejnych 10 państw, co nastąpi 1 maja 2004 roku stawia pod znakiem zapytania antypiracką politykę we wszystkich krajach Unii. Raport Komisji Europejskiej (Comprehensive Monitoring Report on the State of Preparedness for EU Membership) z listopada 2003 roku w tej sprawie wskazuje na zakres problemów piractwa w przyszłych państwach UE.
Poddano analizie stosunkowo wysoki stopień naruszenia intelektualnych praw własności i piractwa w porównaniu do aktualnych członków Unii Europejskiej. Według Komisji sytuacja taka istnieje mimo, że przystępujące kraje zaadoptowały konieczne prawodawstwo dla ochrony intelektualnych i przemysłowych praw własności oraz wzmocniły odpowiednie służby, które miałyby stać na straży prawa w tym względzie.
W 2004 roku AEPOC będzie wskazywać Komisji Europejskiej przypadki poszczególnych krajów, by ta wymagała zwiększenia walki z piractwem i fałszerstwami. AEPOC uważa, że przyszłe państwa członkowskie UE muszą wyraźnie zwiększyć wysiłki, by szybko zwalczyć piractwo.
W 2004 roku AEPOC i jego członkowie będą kontynuowali prace nad wprowadzaniem i wymuszeniem istniejącego w UE prawodawstwa przez ułatwianie komunikacji między przemysłem i urzędnikami, jak również przez tworzenie świadomości społecznej dla istniejącego zjawiska piractwa. W tym duchu AEPOC wita pełne wprowadzanie Dyrektywy 1998 dla prawnej ochrony elektronicznych płatnych usług (EU Directive 98/84) przez wszystkie państwa członkowskie, które został uzupełniony przez adaptację prawodawstwa przez Belgię, Grecję, Luksemburg i Hiszpanię w 2003 roku.
W 2003 antypiracka organizacja AEPOC wzmocniła się o siedmiu nowych członków, których teraz jest już łącznie 31. Na spotkaniu w Brukseli byli przedstawiciele Canadian Association Broadcasters
CAB oraz Coalition Against Theft Signal Satellite
CASST.
CASST zrzesza nadawców, dostawców programów oraz ich dystrybutorów w Ameryce Północnej. CASST udanie walczy z piractwem satelitarnym i kablowym w Kanadzie. Konkretne skutki były możliwe dzięki społecznej i politycznej zgodzie na działania antypirackie oraz koordynacji tych działań. Biorąc pod uwagę globalny charakter elektronicznego piractwa na spotkaniu uzgodniono, że CAB i CASST oraz AEPOC będą ściślej współpracować.
Podczas spotkania w Brukseli w poczet członków AEPOC przyjęto paryską firmę Aston Group, znaną z produkcji modułów AstonCrypt CI, która staje się trzydziestym pierwszym członkiem AEPOC.
Następne spotkanie AEPOC odbędzie się w Paryżu w marcu 2004 roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.