Mała Czarna Bistro: Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem

dodano: 2015-11-18 12:19 | aktualizacja: 2015-11-18 12:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Mała Czarna Bistro

Tajemnica_Domu_Helclow_160px.jpg Nie tak dawno wydano publikację Maryli Szymiczkowej – tajemniczej autorki, za plecami której stoi świetny… męski duet. Dwaj literaci - poeta, pisarz i tłumacz Jacek Dehnel oraz tłumacz i amerykanista Piotr Tarczyński, stworzyli powieść o Krakowie z końca 1893 roku, tajemniczych wydarzeniach, które miały miejsce w Domu Helclów, wieczorze inaugurującym działalność Teatru Słowackiego i towarzyszących wydarzeniu korkach na ulicach miasta, intrygach i wielu innych krakowskich sytuacjach i wątkach bocheńskich opowiedzą - Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mała Czarna Bistro: Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim wokół „Tajemnicy Domu Helclów”

Literacka zagadka roku
Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje.
Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo.

Kryminał Szymiczkowej to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie pani Dulskiej jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju” w twardej oprawie, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Dziś co niedzielę, po sumie w Mariackim, można ją spotkać na kawie u Noworola, a do niedawna wieczorami w Nowej Prowincji.



Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:
Jacek Dehnel (ur. 1980) pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.
Piotr Tarczyński (ur. 1983) tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.

Mała Czarna Bistro
20 listopada (piątek) godz. 17:00
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...