Prace z Ceramicznych Dialogów 2015 w Galerii Chełm

dodano: 2016-03-01 14:33 | aktualizacja: 2016-03-01 15:28
autor: KatKa | źródło: GCKCziS

ceramiczne dialogi plakat mini Od 2001 roku w wiśnickim Plastyku odbywają się cyklicznie Ogólnopolskie Plenery Ceramiczne dla Nauczycieli Szkół Plastycznych Ceramiczne Dialogi. Organizowane we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, początkowo corocznie, ostatnio w rytmie co dwa lata, zgromadziły liczne grono uczestników. Niektórzy artyści odwiedzili Wiśnicz raz, inni wracali doń wielokrotnie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W roku 2015 na jedenastej już edycji pleneru spotkało się czternaścioro artystów z różnych regionów Polski, w tym jedenaścioro nauczycieli ze szkół plastycznych. Wakacyjny termin pleneru pozwolił na realizację własnych kreacji artystycznych, które ze względu na specyfikę ceramiki, jak i tok działań szkolnych nie zawsze można realizować podczas roku szkolnego.

Walorem wiśnickiego Plastyka są liczne pracownie ceramiczne z pełnym wyposażeniem, duże gabarytowo piece do wypału, możliwość korzystania z pieców plenerowych oraz zlokalizowany w zespole budynków internat, zapewniający noclegi i wyżywienie. Nie mniej ważny jest sam Wiśnicz, urokliwe miasteczko pełne pamiątek historii, wtulone w Pogórze Wiśnicko-Lipnickie.

Artyści goszczący w Wiśniczu to osoby o różnym doświadczeniu. Jedni to debiutanci, stawiający pierwsze kroki w materii ceramiki, inni to twórcy z dużym doświadczeniem. Plener stworzył im doskonałe warunki do twórczej konfrontacji i wymiany doświadczeń.

Nadal aktualny jest komentarz zmarłej w 2013 roku Krystyny Jarczewskiej, wieloletniego komisarza plenerów: "Mury pracowni ceramicznych wiśnickiego liceum pulsowały życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Raz po raz chwile ciszy i skupienia ożywiały dyskusje, konsultacje, towarzyskie rozwiązywanie merytorycznych problemów".Podsumowaniem dwutygodniowych działań był piknik Glina i żar ognia. W jego trakcie uczestnikom pleneru dyrektor Elżbieta Kucybała wręczyła stosowne zaświadczenia, potwierdzające udział w plenerze.
Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzeć prace oraz posłuchać autoprezentacji. Wędrówka po pracowniach była atrakcją nie tylko dla gości, ale również autorów, którzy pochłonięci pracą nie zawsze mogli obserwować poczynania koleżanek i kolegów.

Aktualnie prace wszystkich artystów biorących udział w Ceramicznych Dialogach 2015 można oglądać w Galerii Chełm w godzinach otwarcia placówki tj. od wtorku do piątku między 11:00 a 14:45 oraz w soboty od 11:00 do 19:00. Istnieje również możliwość indywidualnego umówienia się na zwiedzanie wystawy.

Organizatorzy zapraszają również na Finisaż wystawy poplenerowej, który odbędzie się 19 marca 2016 r., o godz. 17:00 w Galerii w Chełmie, k. Bochni. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...