21.02 LXV Salon Artystyczno - Literacki w bibliotece

dodano: 2017-02-14 13:42
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka w Bochni

Powiatowa_biblioteka_Bochnia_360px.jpg Biblioteka zaprasza na LXV Salon Artystyczno-Literacki, podczas którego odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Marii Janik i Grażyny Fik „Ikony. Imię Boże pisane kolorami” – 21 lutego 2017 r. o godz. 18:00 w sali klubu Biblioteki. 

Ikony_bochnia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Autorkami wystawy są panie, które po zakończeniu pracy zawodowej, nie związanej ze sztuką, rozpoczęły realizację swoich pasji.
 
Maria Janik mówi o swojej twórczości:

- Od dawna rysowałam, malowałam, haftowałam ale odkąd przebywam na emeryturze i mam więcej czasu dla siebie, na tworzenie przeznaczam każdą wolną chwilę. Od kilku lat w moim życiu pojawiła się nowa pasja, z którą zaczynam, jak modlitwą, już niemal każdy dzień, otwierając jakby swoje duchowe okno na świat - pisanie ikon. Naukę pisania ikon pobieram w Krakowie na warsztatach w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej, pod opieką jezuity, ikonopisarza O. Zygfryda Kota Sl.

- Podczas tych warsztatów, spotkań duchowych, modlitwy poprzez sztukę, uczyłam się co powinnam wiedzieć i co robić aby ikonę napisać i dobrze jej treść przekazać światu. Każda ikona niesie w sobie jakąś informację od Pana Boga, jest ona kolorowym Słowem Bożym. Informacja jest zawarta w kolorach, liniach geometrii, symbolice gestów.” Do tej pory Maria Janik namalowała ponad 300 ikon, które przedstawiają Matkę Bożą z różnych świątyń całego świata i wielu świętych. Ikonami obdarowuje rodzinę, przyjaciół, przekazuje na aukcje charytatywne. Wystawiała je między innymi w Domu Bochniaka, Galerii Chełm oraz w Domu Kultury w Brzeźnicy. O swoich pracach powiedziała: „Bardzo chciałabym, by każdy, kto weźmie do rąk moje ikony, mógł zachwycić się obrazem Boga, oraz tym, jak piękna jest chrześcijańska kultura i tradycja.

  
Swoimi zainteresowaniami Maria Janik podzieliła się z inną osobą zafascynowaną malarstwem, koleżanką z pracy, Grażyną Fik, która po przejściu na emeryturę również rozpoczęła realizacją swoich pasji. Zainspirowana malarstwem kolegi, spróbowała swoich sił i zaczęła malować między innymi farbami olejnymi na płótnie. Tak powstały pierwsze obrazy o różnej tematyce: wizerunki świętych, konie, kwiaty, krajobrazy… O początkach zainteresowania ikonami opowiada:

- Kiedy zostałam zaproszona przez koleżankę Marię Janik do jej domowej galerii, zafascynowały mnie jej ikony, wtedy postanowiłam, że także chciałabym poznać tę technikę i rozwijać się w tej dziedzinie sztuki. Maria opowiadała mi o technice pisania ikon, której nauczyła się na specjalistycznych kursach. Razem malowałyśmy - pisałyśmy ikony. To ona udzieliła mi wielu cennych wskazówek. Podjęłam to wyzwanie i od 2004 roku do chwili obecnej realizuję się w pisaniu ikon. Pierwsza ikona, którą napisałam przedstawiała Świętą Rodzinę, później powstawały kolejne, o różnej tematyce.  Najchętniej utrwalam na desce wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, jej smutne, piękne i dobrotliwe oblicze oraz bożych wysłanników – anioły. Namalowane ikony zdobią ściany mojego mieszkania. Dotychczas stworzyłam ich ponad dwadzieścia. To moje drugie życie i niech tak zostanie.


Salon uświetni występ zespołu wokalno-muzycznego w składzie: Magdalena Cerazy, Aneta Dobranowska, Izabela Dobranowska, Kinga Goryczka i Julia Stompór. Zapraszamy do sali klubu Biblioteki wszystkich zainteresowanych.

Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2017 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...