Zamek Żupny w Bochni po przebudowie - są plany

dodano: 2018-10-27 13:09 | aktualizacja: 2018-10-27 18:35
autor: JS | źródło: bochnia.eu

Zamek_zupny_bochnia_1_360px.jpg Podejmowane od kilku lat działania w tym rewitalizacja centrum miasta Bochnia, rewitalizacja plant salinarnych, rewitalizacja placu Czaplińskiego, budowa tężni solankowej czy też realizowany również obecnie projekt Turisticus mają doprowadzić w niedalekiej przyszłości do powstania nowych atrakcyjnych przestrzeni miejskich dla mieszkańców i poszerzenia oferty turystycznej naszego Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia z podkreśleniem historycznego dziedzictwa. Jak będzie wyglądał Zamek Żupny?

Zamek_zupny_bochnia_1_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czas na realizację przyjętego Gminnego Programu Rewitalizacji Bochni na lata 2017-2026 przy dużym wsparciu środków z Unii Europejskiej.
 
Zamek Żupny w Bochni - widok od dziedzińca


Szczególnie ważnym elementem procesu rewitalizacji bez wątpienia będzie Zamek Żupny. To nie tylko świadek historii Bochni, ale przede wszystkim miejsce, w którym mieściła się siedziba zarządu bocheńskiej kopalni soli. Zamek gościł w swoich murach wielu władców Polski (m.in. Stefana Batorego), dbających o rozwój bocheńskiej żupy solnej. Naszym moralnym obowiązkiem jest odbudowa Zamku Żupnego i dbałość o każdą przysłowiową cegiełkę świadczącą o historii i znaczeniu naszego miasta na przestrzeni wieków.
 
Zamek Żupny - sala na parterze


Odbudowany Zamek Żupny będzie dumą i świadectwem szacunku dla historii Bochni oraz kolejną atrakcją turystyczną.
 
Zamek Żupny - foyer na piętrze


Po kilku latach badań archeologicznych, architektonicznych, badań polichromii, odkryciu oryginalnych stropów drewnianych i innych oryginalnych elementów zamku pokazujących kolejne fazy przebudowy obiektu od czasów średniowiecznych, w celu jego ochrony obiekt został wpisany do rejestru zabytków oraz przygotowano dokumentacje na rewitalizację zamku. Wszystkie te działania umożliwiają przebudowę obiektu i pozyskanie na to zadanie środków zewnętrznych. 
 
Kawiarnia zamkowa - Zamek Żupny w Bochni


Zamek Żupny po przebudowie będzie pełnił szereg funkcji: 
  • w piwnicach zamkowych przewidziano kawiarnię zamkową, miejsce spotkań lokalnych twórców i artystów z możliwością prezentacji ich twórczości,
  • na parterze zaprojektowano sale wystawowe z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi prezentacji historii miasta, powstaniu i rozwoju bocheńskiej żupy solnej,
  • na piętrze sale konferencyjne i reprezentacyjne (również do wynajęcia) połączone ze stałą ekspozycją,
  • poddasze urządzone pod wydarzenia, konferencje, wystawy i zaplecze techniczne,
  • obiekt będzie również dostosowany dla osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę. 

W otoczeniu dziedzińca zamkowego wyeksponowane zostaną relikty historycznych murów i stworzone miejsce do kameralnych imprez plenerowych.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Informacje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...