„Ballady i romanse” w kanałach TVP

dodano: 2022-08-11 18:17
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Wilno „Ballady i romanse” Marta Zalewska W poniedziałek, 15 sierpnia br. o godz. 20:00 na dziedzińcu Starego Arsenału w Wilnie, stolicy Litwy, odbędzie się koncert „Ballady i romanse”, który upamiętni „Rok polskiego romantyzmu” oraz 200. rocznicę ukazania się, w tym właśnie mieście, „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Organizatorami wydarzenia są TVP Polonia, TVP Wilno i TVP Kultura. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatami honorowymi prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy. Będą to również 3. urodziny TVP Wilno. Transmisje koncertu pokażą kanały TVP Polonia, TVP Wilno, TVP Kultura i TVP Kultura 2.

TVP Wilno „Ballady i romanse” Marta Zalewska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla podkreślenia międzynarodowego charakteru widowiska, do udziału w koncercie zaproszono artystów z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Polskę reprezentować będzie Marta Zalewska, wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Z tej okazji przygotowała repertuar oparty na poezji polskiego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza. Zaprezentuje m.in. adaptację muzyczną takich utworów literackich jak: „Do przyjaciół”, „Rękawiczka”, czy „Wielka improwizacja”. W trakcie koncertu wystąpią także: polsko-ukraiński zespół Zazula, Merūnas Vitulskis z Litwy oraz Pit Pawlaw z Białorusi.

Wydarzenie organizowane jest w ramach „Roku romantyzmu polskiego” w Wilnie - mieście, w którym 200 lat temu zostały, po raz pierwszy, wydane „Ballady i romanse”. Dzieło to wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce i na stałe wpisało się do historii literatury (więcej tutaj).

Jak czytamy w komunikacie, organizatorzy koncertu zwracają uwagę na szczególną wagę tej inicjatywy, która w kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych, wyraża solidarność krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opartą na ugruntowanych więzach kulturowych pomiędzy narodami. Podkreślają jednocześnie, że wydarzenie przyczyni się do upowszechniania dziedzictwa narodowego, w tym wspólnych dla Polski i Litwy historii, kulturze i sztuce. Będzie również okazją do przypomnienia dorobku twórców epoki romantyzmu, a także do świętowania trzeciej rocznicy utworzenia kanału Telewizji Polskiej - TVP Wilno (więcej tutaj). Data wydarzenia będzie także okazją do przypomnienia o kolejnej rocznicy bitwy warszawskiej.

- „Ballady i romanse” wracają do swojego rodzimego miasta. Chciałbym, aby w trakcie koncertu zabrzmiały te języki, które ukształtowały wyobraźnię Adama Mickiewicza

- powiedział Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.


Koncert „Ballady i Romanse” odbędzie się w poniedziałek, 15 sierpnia br. na dziedzińcu Starego Arsenału w Wilnie o godzinie 21:00 (czasu litewskiego). Transmisje koncertu będzie można oglądać w kanałach TVP Polonia, TVP Wilno, TVP Kultura oraz TVP Kultura 2 o godzinie 20:00 (czasu polskiego).
 
W koncercie „Ballady i romanse” wystąpi Marta Zalewska, foto: TVP
W koncercie „Ballady i romanse” wystąpi Marta Zalewska, foto: TVP


„Ballady i romanse” - transmisja w poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku o godz. 20:00 w kanałach TVP Polonia, TVP Wilno, TVP Kultura i TVP Kultura 2.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...