Picasso: dzień tematyczny w ARTE i arte.tv

dodano: 2023-03-29 13:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: ARTE.TV

Picasso arte kanał Pablo Picasso 360px W niedzielę 2 kwietnia europejski kanał kulturalny ARTE poświęci znanemu malarzowi Pablo Picasso cały dzień tematyczny z ponad 16 godzinami programów, na krótko przed 50. rocznicą jego śmierci.

Picasso arte kanał Pablo Picasso 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Picasso: dzień tematyczny w ARTE i arte.tv

Wszystkie aspekty artysty powinny mieć swoje miejsce w rocznicę śmierci wielkiego Pablo: jego wczesne prace w Hiszpanii, jego zaangażowanie polityczne, jego zachowanie wobec kobiet, jego malarstwo przeciwko przemijaniu w późnej twórczości. ARTE chce pokazać nowe perspektywy we wszystkich gatunkach sztuki, a nawet odważy się podejść do tańca po raz pierwszy.

ARTE skoncentruje się na dwóch filmach fabularnych:
  • „Mój człowiek Picasso” (1996) z Anthonym Hopkinsem i Natasche McElhone, w których omawiany jest jego związek z żoną Francoise Gilot, 
  • „Komu bije godzina” (1943) na podstawie powieści autorstwa Ernesta Hemingwaya, historia ruchu oporu z czasów hiszpańskiej wojny domowej.

3 nowe produkcje

Dokument „The Minotaur – That's Me!” rzuca światło na mit byka i jego rolę w życiu Picassa z perspektywy historii sztuki, literatury i psychologii. W „Picasso bez legend” ujawnia się jego polityczna rola w hiszpańskiej wojnie domowej, II wojnie światowej i później.

„Picasso Dance” (8x8 min) to nowa seria badająca szczególny związek Picassa z tańcem z ośmioma międzynarodowymi choreografami. Każdy z tych choreografów szuka szczególnego fizycznego aspektu artysty, aby zinterpretować go w tańcu, we wszystkich stylach tanecznych i kulturach.

W serii „Przemyślenia artystów na temat Picassa” ARTE mogło zapytać 14 głównych artystów o ich stosunek do Picassa: od Berlina po Paryż, Teheran i Nowy Jork. Marina Abramovic, Ai Weiwei, Jeff Koons, Anselm Kiefer i Shirin Neshat mówią nam, co o nim myślą, czasem krytycznie, czasem z podziwem.

W kolekcji ARTE jest też kilka klasyków do ponownego odkrycia.

Dokument „The Picasso Miracle” autorstwa Henri-Georgesa Clouzota z 1956 roku pokazuje Picassa bezpośrednio rysując i malując. Kamera znajduje się za ekranem, dzięki czemu widz może bezpośrednio doświadczyć procesu twórczego.

Dokument o filmie fabularnym na ten sam temat opowiada również o historii miłosnej 62-letniego Picassa i 22-letniej Françoise Gilot. „Pablo Picasso i Françoise Gilot - Kobieta, która mówi nie” (2020) Sylvie Blum pokazuje złożoną konfrontację dwóch artystów, w ich miłości i poza nią, oraz moment, w którym Picasso zostaje po raz pierwszy pozostawiony.

Główne kulturowo-historyczne śledztwo Huguesa Nancy „Looking for Picasso” (2013) ujawnia życie artysty długo po jego śmierci, aż do zarządzania majątkiem i założenia Muzeum Picassa w Paryżu.

W Europie odbywają się ważne wystawy i kampanie w roku Picasso 2023, które są podkreślane w bieżącym raporcie „TWIST”.

Programy w ARTE

2 kwietnia (niedziela)

09:15 Miejska Sztuka Wiejska - Inspiracje
09:45 Zwrot
10:20 W poszukiwaniu Picassa
12:15 Pablo Picasso i Françoise Gilot
13:10 Mój mąż Picasso
15:10 Hiszpania, 24 godziny
16:45 Minotaur - to ja! Picasso i byki
17:40 Carte blanche dla Gustavo Dudamela
18:25 Katastrofa Hiszpania
18:40 Obiad w La Garrotxa
19:30 Przygoda w Hiszpanii – zielona północ
20:15 Komu wybija godzina
22:45 Picasso bez legend
23:40 Picasso x Taniec

... oraz w bibliotece mediów ARTE: arte.tv.

 

Źródło: arte.tv
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...