Jan Flasza w muzeum o salinarnej Bochni

dodano: 2014-01-16 20:08 | aktualizacja: 2014-01-16 23:21
autor: Barbara Jonak | źródło: inf. własna

Flasza_muzeum Chodząc ulicami  Bochni nie zauważamy, jak ogromny wpływ na jej rozwój, architekturę, kulturę i sztukę miała poprzez wieki bocheńska kopalnia soli. Na te istotne salinarne elementy krajobrazu miasta Bochnia, zwrócił uwagę prowadzący pierwsze w 2014 roku Spotkanie Czwartkowe, dyrektor bocheńskiego muzeum, Jan Flasza.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
16 stycznia 2014 roku o godz.17.30 w Muzeum im. Stanisława Fischera odbyło się pierwsze w tym roku Spotkanie Czwartkowe. Poprowadził je dyrektor muzeum, Jan Flasza. W barwny i ciekawy sposób opowiedział zebranym gościom spotkania o roli jaką odegrała w historii miasta Bochni Kopalnia Soli. Swoją opowieść o salinarnym charakterze krajobrazu bocheńskiego poparł rozlicznymi zdjęciami. Dokumentują one i przedstawiają, np.: te elementy architektury miasta Bochnia, które mimo, iż jeszcze istnieją już nie są postrzegane przez współczesnych mieszkańców jako związane z górniczą tradycją grodu. - Rozwój żupy oddziaływał na wszystkie sfery życia miejskiego, na rytm i styl życia mieszkańców, ich zwyczaje, życie religijne. Kopalnia – nasza matka-żywicielka - przez stulecia w oczywisty sposób wpływała na strukturę społeczną Bochni. Z nią przecież wiązały swe losy rodziny górnicze, niejednokrotnie z pokolenia na pokolenie przekazujące tradycję górniczą oraz szacunek dla trudnej i niebezpiecznej pracy. Zarazem kadra urzędnicza i inżynierska kopalni tworzyła w pewnym sensie elitę umysłową Bochni, była z pewnością jej awangardą w zakresie upowszechniania światłej myśli technicznej. Fascynacji salinarną przeszłością Bochni ulegli badacze dziejów, artyści pióra, pędzla i fotografii - powiedział Jan Flasza.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...