Wystawa Kwiaty Polskie Sławomira Jabłońskiego

dodano: 2014-01-23 11:43 | aktualizacja: 2014-01-23 15:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: Biblioteka Publiczna w Bochni

jablonski_mini „Kwiaty Polskie” to kolejna wystawa bocheńskiego artysty Sławomira Jabłońskiego, do której obejrzenia zaprasza Filia nr 2 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni przy ul. Chodenickiej 57. Tytuł wystawy artysta zaczerpnął z popularnego poematu Juliana Tuwima i w nawiązaniu do minionego roku tuwimowskiego stworzył cykl akwareli. Podobnie jak poeta: „Malował uczuć swoich kwiaty. W tonacji bladej, choć pstrokatej” (Julian Tuwim „Kwiaty Polskie”).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Prezentowane prace Sławomira Jabłońskiego wykonane są techniką akwarelową. Polega ona na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt końcowy bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru. Obrazy malowane tą techniką mają zwykle delikatną, zwiewną kolorystykę, gdyż możliwe tutaj do uzyskania barwy to głównie barwy pastelowe. Technikę tę stosuje się do tematów, które wymagają tego rodzaju kolorystyki i jednocześnie nie wymagają "cyzelowania" detali - stosuje się ją więc do pejzaży, "zwiewnych" portretów, kwiatów. Akwarela jest jedną z ciekawszych technik malarskich i jednocześnie bardzo wymagającą.

Akwarele Sławomira Jabłońskiego zachwycają barwami i niespotykanymi połączeniami kolorów. Ukazują subtelne wyczucie barwy wsparte nietuzinkowym warsztatem. Dotychczas artysta prezentował głównie obrazy olejne, choć nie unikał eksperymentów tworząc na przykład ikony. Powtarzające się motywy prac Sławomira Jabłońskiego to krajobrazy, martwe natury i kwiaty, które zachwycały kolorem, światłem i kompozycją. Szczególnie pięknie maluje obrazy pokazujące Bochnię, gdzie zastosowane bogactwo barw sprawia, że emanują radością i baśniowym klimatem.

Ekspozycję ”Kwiaty polskie” można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, tj. wtorek i czwartek od 9.00 do 17.00 - do końca lutego. Zapraszamy.

Sławomir Jabłoński urodził się 25 sierpnia 1947 r. w Nysie. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu (tkactwo artystyczne) oraz historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1968 r. był wychowawcą w internacie Zespołu Szkół Budowlanych w Bochni i nauczycielem w Szkole Podstawowej Nr 2. W 2000 r. przeszedł na emeryturę. W swoim dorobku ma liczne wystawy malarstwa i tkaniny artystycznej: pierwszą w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni (grudzień 1973); tamże (1978, wystawa 13 tkanin z lat 1976 - 1977, m. in. „Fazy I, II, III, IV”, „Pełnia”, „Morska serenada”, „Punkt widzenia”, „Kosmiczna kula”, „Czarnoksięska latarnia”, „Maska”, „Poszukiwanie”, „Ryby minionych epok”); Galeria „Fakt” w Nowym Wiśniczu (1976, wystawa malarstwa i tkaniny); Galeria BWA w Dębicy (1978, wystawa tkaniny z Grupą Twórczą „NW); Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni (2001, malarstwo); Galeria Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Bochni (2003, „Ja cię maluje takim jakim widzę”); Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Filia Nr 1 (2004, „Ja cię maluję takim, jakim widzę, czyli malowany świat Sławomira Jabłońskiego”); Zamek Królewski w Niepołomicach (2004, „Siódme zauroczenie”); Krakowski Bank Spółdzielczy. Oddział w Bochni (2004, „Malowany świat Sławomira Jabłońskiego”); „III Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli. Tarnów 2003; „IV Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli. Tarnów 2005; Nowa Wystawa Plastyków Bocheńskich. Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wiktora, Miejski Dom Kultury (12 czerwca do 19 września 2005); Galeria „Verbe” w Krakowie (grudzień 2005, kwiaty namalowane pastelami).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...