MediaGuard dla Kudelskiego

dodano: 2003-08-04 21:51 | aktualizacja: 2003-08-04 22:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: FT/Advanced TV

mediaguard_logo_sk.jpg Potwierdziły się informacje francuskiego Les Echos, że firma Thomson, właściciel Canal+ Technologies, zgodził się sprzedać Seca-MediaGuard, system dostępu warunkowego stosowany między innymi przez Cyfrę+, szwajcarskiej Kudelski Group za 200 mln euro wypłacone natychmiast i 40 mln euro w odroczonych ratach.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
4 sierpnia Kudelski Group, druga co do wielkości firma na świecie, znana z systemu dostępu warunkowego Nagravision, kupiła za 240 mln € system Seca-MediaGuard należący obecnie do Thomsona, a wcześniej do Vivendi Universal.

Umowa daje Kudelskiemu 40 procent rynku systemów dostępu warunkowego dla telewizji cyfrowej. Kudelski zawarł spółkę z Thomsonem dotyczącą technologii kodowania dla cyfrowej telewizji. Połączenie sił obu właścicieli systemów kodowania ma wyglądać tak, że Kudelski Group będzie współpracował z Thomsonem, by zapewnić gładkie przejście abonentów hiszpańskiego Canal Satellite z systemu Seca-MediaGuard na Nagravision w nowej platformie Digital+, ale także integrację z interaktywnymi możliwościami MediaHighway Thomsona.

Dotąd jednym z największych na świecie dostawców systemów kodowania był NDS, należący w 78 procentach do News Corp. Ruperta Murdocha. Teraz spodziewana jest większa niż dotąd rywalizacja między systemami Nagravision/MediaGuard i NDS-VideoGuard (stosuje go Sky Digital i Sky Italia), głównie w USA.

Kudelski zamierza sfinansować zakup MediaGuard gotówką w wysokości 400 mln franków szwajcarskich. Decyzja o zakupie musi być jeszcze zatwierdzona przez odpowiednie urzędy antymonopolowe.

Ogłoszono też zdobycie nowych kontraktów przez Kudelskiego na zastosowanie systemów kodowania w sieciach kablowych MediaServices MSG, Kabel Deutschland i Iowa Network Systems - jednej z sieci w USA. Pamiętaż trzeba, że Nagravision będzie stosować też Premiere World i Premiere Austria.

Interesująco może też rozwinąć się sytuacja we Polsce. 26 sierpnia Cyfra+ rezygnuje z systemu CryptoWorks, by pozostać przy ...Seca-MediaGuard z nowymi kartami w tzw. Seca 2, które na razie skutecznie zabezpieczają tę platformę przed piractwem, przez co zaczęła ona odrabiać straty z zeszłych lat.

Z drugiej strony rywal Cyfry+, platforma Cyfrowy Polsat, która stosuje Nagravision w starszej wersji, delikatnie mówiąc średnio sobie radzi na rynku, a piractwa mimo prób nie ukrócono. Na rynku mówi się, że Cyfrowego Polsatu po prostu na razie nie stać na tzw. "nakładkę" na Nagravision, którą wprowadziły lub wprowadzają (TV Cabo) już niektóre inne platformy. A może coś się zmieni od 1 września?

Czyżby w Polsce sytuacja w przyszłości wyglądała tak, że w końcu końców po latach bezsensownej rywalizacji Cyfrowy Polsat połączy się z Cyfrą+ i platformy te będą stosować jeden system Nagravision lub MediaGuard z MediaHighway? Możliwość taką mogą w końcu wymusić zagraniczne podmioty w postaci Thomsona, Kudelskiego, Canal+... byłoby to nawet bardzo logiczne i to dość szybko!
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Informacje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...