3.04 DKF Maciste - spotkanie z Lidią Dudą

dodano: 2014-03-28 12:43 | aktualizacja: 2014-03-28 12:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: www.kino.bochnia.pl

lidia-duda_160px W czwartek 3 kwietnia 2014 w DKF Maciste odbędzie się spotkanie z jedną z najwybitniejszych postaci polskiego dokumentu – Lidią Dudą. Spotkaniu towarzyszyć będą projekcje dwóch filmów reżyserki – nagradzany na festiwalach w Krakowie, Pradze, Chicago, Mexico City i Nowym Jorku - Uwikłani (2012) oraz będący przed oficjalną premierą, prezentowany na największym światowym festiwalu dokumentu IDFA w Amsterdamie - Wszystko jest możliwe (2013). Cena biletu na filmy i spotkanie wynosi wyjątkowo tylko 5zł ! Dla członków DKF Maciste - wstęp darmowy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z dumą informujemy, iż do plejady tuzów polskiego dokumentu, takich jak Stanisław Janicki, Tomasz Wolski, Marcin Koszałka, czy Marcin Sauter, którzy zawitali w progach bocheńskiego kina Regis, już w czwartek 3 kwietnia dołączy, związana przez długie lata z Ekspresem Reporterów – Lidia Duda. Pani Lidia jest dziś jednym z najoryginalniejszych i najmocniej słyszalnych głosów w polskim kinie dokumentalnym. W centrum jej filmów zawsze znajduje się bohater i jego opowieść, którą reżyserka potrafi przedstawić wraz z całym naręczem pozornie nieistotnych niuansów, nie zapominając jednocześnie o stronie formalnej - idealnie przystającej do prezentowanego tematu.

Ten fakt sprawia, iż siła oddziaływania filmów Lidii Dudy, zazwyczaj nie kończy się na sali kinowej:

Po emisji filmu „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (dokumentalny zapis życia chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat, tzw. klejarzy, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży, a po emisji „U nas w Pietraszach” (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi Pietrasze) minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi. (źródło: pl.wikipedia.org)

Jak czytamy na portalu Culture.pl:

Jej kino wyrasta ze sprzeciwu wobec rzeczywistości.

"Uwikłanych" zrobiłam dlatego, że nie potrafiłam zrozumieć, co się dzieje z czternastoletnim dzieckiem, że postanawia zabić. "Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie" o bezdomnych dzieciach z Bytomia nakręciłam, bo nie rozumiałam, jak mogą żyć na ulicy tuż pod oknami swoich domów. "Herkulesa" zrobiłam, bo nagle zobaczyłam niesamowite więzi między rodzicami i dzieckiem w bardzo patologicznej rodzinie. Nie potrafię zrobić filmu o globalnym ociepleniu, ale chętnie opowiem o człowieku, który przeżywa tragedię przez globalne ocieplenie. W swoich filmach uciekam w szczegół i w pojedyncze historie, ale one zawsze mówią o czymś bardziej uniwersalnym
- mówi.

Wchodzi z kamerą do miejsc, o których wolelibyśmy nie pamiętać: odwiedza śląskie familoki zamieszkiwane przez rodzinę alkoholików, towarzyszy choremu dwunastoletniemu chłopcu, który mimo kalectwa utrzymuje swoich uzależnionych rodziców, opowiada o bliźniakach-narkomanach, towarzyszy cygańskiej rodzinie i próbuje opowiedzieć historię pedofila i jego ofiary. Zagląda pod podszewkę rzeczywistości, nie zadowalając się jednoznacznymi opowieściami. Szuka szczelin.

Ważne jest, czy ma się ten dar, że ludzie chcą z nami rozmawiać. Ktoś to ma, ktoś inny nie. Mnie często ludzie opowiadają swoje historie. Jestem chyba dobrym słuchaczem.

W ramach spotkania w DKF Maciste zaprezentowane zostaną dwa najnowsze filmy reżyserki:

UWIKŁANI
Produkcja: Polska, 2012
Czas trwania: 50'


"Zły dotyk" w życiu Maćka, jednego z głównych bohaterów "Uwikłanych", pojawił się prawie 10 lat temu. Jakiś czas po tym traumatycznym doświadczeniu, chłopak doszedł do wniosku, że sprawiedliwości nie stało się zadość. Postanowił więc wymierzyć ją sam. Postaci dramatu zamieniają się rolami - ofiara staje się katem, prześladowcy przypada rola ofiary. Film pokazuje, kim tych dwóch mężczyzn stało się na skutek przebytych doświadczeń i jakie konsekwencje swoich czynów ponieśli. To obraz o wydarzeniach, które zmieniają całe życie i wikłają nas w historię, która zdaje się nie mieć końca. (źródło: film.onet.pl)

WSZYSTKO JEST MOŻLIWE
Produkcja: Polska, 2013
Czas trwania: 54'


O czym jest ten film? O przekraczaniu granic - tych realnych, państwowych
(Teresa przejechała autostopem kilka kontynentów).
O przekraczaniu granic wyznaczonych przez wiek
(bohaterka ma 79 lat, zaczęła jeździć mając 62 lata).
O przekraczaniu granic wyznaczonych przez własną zamożność
(miesięczna emerytura Teresy wynosi 900 złotych).
O przekraczaniu granic wyznaczonych przez znajomość języków obcych
(bohaterka zna zaledwie podstawowe zwroty w języku niemieckim).
O przekraczaniu granic obyczajowych
(Teresa w wieku 64 lat poznała 40-letniego Greka. Znajomość trwa).

Przyglądamy się podróży, która jest prawdziwym wyzwaniem. Historia Teresy jest przykładem, że tak naprawdę w życiu wszystko jest możliwe i że zanim powiemy "pas", powinniśmy zastanowić się, czy nie za szybko rezygnujemy. (źródło: filmpolski.pl)

Zainteresowanych zachęcamy do przeczytania profilu reżyserki na portalu culture.pl

Spotkanie z Lidią Dudą
3 kwietnia 2014 /czwartek/, godz. 19:00
Kino Regis, duża sala
Bilety: 5 zł, dla członków DKF - wstęp darmowy.
Projekt dofinansowany ze środków Filmoteki Narodowej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...