10 kwietnia w ramach cyklu „ARS NOVA w bocheńskim Muzeum im. St. Fischera Michał Piotrowski opowiadał i prezentował techniki fotograficzne, które odeszły w zapomnienie wraz ze wzrostem popularyzacji i powszechności technik cyfrowych. Spotkanie to nie było typowym nudnym wykładem, ale multimedialnym i interaktywnym doświadczeniem z udziałem osób będących gośćmi muzealnego wieczoru.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jan Flasza (dyrektor prezentuje rynek w technice woodburytypia
Michał Piotrowski określił współczesne formy wyrazu jak fotografia cyfrowa jako fałszywe, które są bardziej grafiką niż odzwierciedleniem rzeczywistości.
Adam Famielec - bocheński fotograf od pokoleń
Zaprezentował poszczególne techniki fotograficzne, jak mokry kolodion, cyjanotypia, guma chromianowa, woodburytypia, i guma proszkowa. Omówił je z detalami, a przy tej ostatniej uczestnicy dostali kuwetki wraz z naświetlonym wcześniej papierem z żelatyną i proszkiem i własnoręcznie wypłukiwali. Gotowe prace mogli zabrać ze sobą.
Wykład trwał 3 godziny i przez ani jedną chwilę nie można było się nudzić.
M.Piotrowski skupia uwagę słuchaczy
Artysta miał bardzo dobry kontakt z publiką i jego ciekawy sposób opowiadania sprawiał, że każdy słuchał go z uwagą. Ciekawym momentem była obserwacja jak naświetla się cyjanotypię, ale również obsługa aparatu wielkoformatowego.